1 Mart 2012 Perşembe

26 Şubat 2012 .... RüZGaR 2 Yaşında...

Anne olmadan önce benim gözüme pek bir bıdık gelen 2 yaş çocuklarının, annelerinin gözünde koskocaman olduğunu bilmezdim tabi ki... 2 yaşında çocuğu olan birine "Bebeğin nasıl?" diye sorduğumda aldığım  "Büyüdü canım artık bebek değil" yanıtı gülümsetirdi beni. Aman ne büyümüş 2 yaşında nihayetinde, derdim içimden. Bugün benzer bir soruya aynı yanıtı verirken buluyorum kendimi.
Bebek gelişiminde 18. ay büyülü bir ay sanki. 18. ay ve sonrasında anne ya da baba olduğunu tam olarak anlamaya başlıyor insan. O zamana kadar sadece fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasını bekleyen kuzunuz artık sizi tanımaya, özlemeye başlar. Artık fikirleri, zevkleri, damak tadı vardır. Sevdikleri vardır, sevmedikleri vardır. Sosyal hayatınız daha da renklenir. Ayakkabı numarası her ay değişir. Kıyafetler daha bir yakışır. Birlikte yapabildikleriniz artar. Komik halleri, yarım söylediği sözcükleri ile evinizin, ailenizin neşe kaynağı olur. Yeni öğrendiği her sözcük anında diğer aile üyelerine haber verilir. Hayatın merkezi olur her geçen gün, tam merkezi!
18, 20, 22, 23 ay derken 2 yaş heyecanı sarar evi. İ-ki yaş! O tam da küçük insan olacağı 3 yaşa bir adım yaklaşma... Doğum günü telaşı başlar özellikle de annelerde. Planlar yapılır, planlar bozulur. Her gün başka bir fikirle uyanırsınız. En güzelini, yapılabileceğin en iyisini düşünüp durursunuz. Anneanneyle babaanneyle konuşur onları da katarsınız bu telaşa.
Biz de işte bu adımları birer birer attık ve 2. yaş günümüze geldik. Bin türlü plan yaptık ve sonunda bu yıl bizim gibi bıdık kuzen ve arkadaşlarımızı anneannemizin evinde yapacağımız doğum günü partimize davet ettik. Kalabalık bir aileye sahip olmanın mutluluğunu ve keyfini her zaman yaşayan ben, RüZGaRımın da aynı keyifle büyümesini çok istiyor, bu yüzden çoluklu çocuklu curcunalı hiçbir fırsatı kaçırmıyorum.

Davetlilerimiz; teyzelerimizle gelen aynı yılın çocukları olduğumuz Alya, Hasan, Karan, Kıvanç, Bengü; bizden birazcık büyük olan Nil, Naz, Öykü ve artık ilkokulda olan Çiğdem ve Onur'du. Turna, Toprak ve Yağız eksikti onlar da anneleri uygun olmadığı için gelemediler. Bir de Irmak ve Pelin ablalarımız vardı ki onlar artık bize oyun oynatacak kadar büyüklerdi. Doğumumuzdan beri her özel günümüzde yanımızda olan Mutlu masal anlatıcısı Nilay Teyzemiz de yine yanımızdaydı fotoğraf makinesi elinde. 
Pastamızı tren şeklinde istedik bu yıl. Hem treni çok sevdiğimiz hem de gündüz ve akşam olacak iki ayrı kutlamayı tek pastayla yapabilmek için :) Bizim düğün pastamızı da yapan pastanemiz RüZGaR'ın 2. Yaşı için de süper bir pasta hazırladı.
Anneannemizin kocaman masası sadece çocuklar için hazırlandı. Annelerin ikramları konsolun üstüne konuldu. Berfu bu narin(!) haliyle duvarlara tırmanıp yazılar yapıştırdı.
Hasan, Naz, Onur, Çiğdem ile Irmak ablamız trafik yüzünden epeyce gecikince pasta onlarsız üflendi ama onlar geldikten sonra yenildi.


Yemekler yenilip içecekler içilince anneler ve çocuklar için düzenlediğimiz yarışmalara geçildi. İşte burada kahkahalar birbirine karıştı. Sevgili Burcuş Teyzemiz de kısa süreliğine katılabildiği davetimizde bu yarışma anlarını yakaladı bize.


Akşam üzeri bazıları uykulu bazıları cin gibi gözlerle ama mutlaka ellerinde şekerleriyle giden küçük konuklarımızla vedalaştık. Masamızı akşam yemeği için hazırlamaya koyulduk. Akşam da babamız, dedelerimiz ve dayımızın eklendiği aile masamızda kutladık RüZGaRımızın ikinci yaşını. Geç saatlerde Ertu amcamız da geldi.

ve gün sonunda yorgunluktan gözleri çöken RüZGaR beyazdan griye dönen gömleğini çıkarıp uykuya dalarken mışıl mışıl biz de anne, baba, anneanne, dede, babaanne, dede, hala, dayı, teyze ve amca olmamazı kutlayalım dedik tokuşturduk kadehleri. Dayımızın gitarının sesi, sanat müziği nameleri, halk türküleri ezgileri başta anneannemiz ve Nilay teyzemiz solistliğinde karıştı geceye.gece sonunda uykuya dalmadan 
o gün evimizi şenlendiren, RüZGaRımın biricik kuzenleri ve arkadaşlarını düşündüm önce. Sağlık, mutluluk diledim küçük yeğenlerime.

ailemizi düşündüm, onlarla ne kadar mutlu ve güçlü olduğumuzu...

yoldaşım hayat arkadaşımı düşündüm "iyi ki!" dedim binlerce...

ve.. iki yıl öncesini düşündüm... sonra iki yıl sonrasını... ılık bir RüZGaR esti yüreğimde..

13 yorum:

MutluMasalPhotography - NiLaY dedi ki...

canım benim sağlıklı ve uzun bir ömrü olsun rüzgarımızın ve nice yaşlarını birlikte kutlayalım :)

kalemperest dedi ki...

bütün kuzucuklarımıza sağlık, mutluluk getirsin hayat! iyi ki varsın, hep ol;)

Alev Özkan dedi ki...

Ne güzel anlatmişsin Rüzgar'ın doğum gününü. Sağlıkla mutlulukla büyüsün inşallah... Nice güzel yaşlara...

kalemperest dedi ki...

Sevgili Alev Özkan,
Teşekkür ediyor, güzeller güzeli kızlarınıza da öpücükler gönderiyoruz ;)

Hayal Arkadaşlarım dedi ki...

Bir çırpıda okuyuverdim iki yaş hikayesini...Allah sağlıklı uzun ömürler versin Rüzgar'a. Harika bir tablo.

Burcu Yalçın dedi ki...

Rüzgar bebeğim büyüyor :)

iyi ki doğdun...

kalemperest dedi ki...

Sevgili Hayal Arkadaşlarım,
Sen de geçtiğin için bu yollardan tanıdık gelmiştir çok. teşekkür ettik. İnci gibi kızın İnci yi de öptük;)

Sevgili Burcu ARSLAN Yalçın :)
Rüzgar bebeğin, Rüzgar yeğenin büyüyor ;) seni seviyoruz ;)

alev ertürk dedi ki...

son foto bitirdi olayı :))) çok ama çok güzel olmuş her şey allah sağlıklı ve berarber olacağınız nice yıllar nasip etsin inşallah sizlere :)) öpüyorum kara gözlü kuzuyu :))

kalemperest dedi ki...

Sevgili alev ertürk,
onlar yorar yorar sonra bir öperler biter bütün yorgunluklar değil mi :) güzel dileklerin için teşekkürler, biz de sizi öptük.. Sevgiler..

elif-kayra dedi ki...

Nice mutlu yıllara ,
Sağlıklı uzun bir ömrü olsun Rüzgarın,
maşallah Yakışıklıya ilk fotoğraftaki bakışlara bittim :))

İkiz Annesi dedi ki...

Nice güzel yıllar dilerim yakışıklı prense:)
Fotolar harika yüzünüz hep gülsün inşallah..

yaruze... dedi ki...

Bir Rüzgar'da sizin evde var desenize..
Çok şekermiş maşallah.Allah uzunn sağlıklı güzel bir ömür versin yavrunuza..
Sevgiler...

Nilgün Komar dedi ki...

uzun ve sağlıklı bir ömür dilerim...