17 Eylül 2012 Pazartesi

Okula Başladık Heya Okula Başladık :)

Öyle tarifsiz bir duygu içindeyim ki şu an... RüZGaRım bugün okula başladı..
Haftalardır süren okul telaşı, araştırmalar, soru işaretleri, kaygılar, umutlar bugün yerini kocaman bir gülümsemeye bıraktı.. Çocuğunun yaşı 3'e yaklaşan her anne baba gibi biz de Rüzo için nasıl bir yol izlemeliyiz, sorusuna yanıt arıyorduk aylardır. Babamızla saatler süren sohbetler, gözlemler, anneanne, dedeler ve babannemizin önerileri, çocuğu bizimle yaşıt arkadaş veya kuzenlerimizin deneyimleri hepsi bir harman olmuştu kafamızda.. Ben de öğretmen olduğum için fazlasıyla işin içindeydim tabi ama okul öncesi çok başka bir dünya.. Her konuda o konunun uzmanlarının görüşlerinin çok önemli olduğunu bildiğimizden biz de bu konuda uzman olan anaokulu öğretmeni, pedagog arkadaşlarımızın fikirlerini aldık.
Bir yanım daha çok küçük ne okulu, evde anneannesiyle takılsın gönlüne göre uyusun yatsın kalksın derken ağır basan diğer yanım evin artık ona yetemeyeceğini ve sahip olduğu potansiyeller her ne ise bunları ortaya çıkarmak için okula ihtiyacı olduğunu, paylaşmayı, kuralları, sabretmeyi, başkalarına saygıyı okulda öğreneceğini söyledi..
Tamam birinci kararı verdik okula başlasın ama esas önemli olan hangi okula başlayacağıydı! Kendi çalıştığım okulun anaokulu evimize 10 dakika uzaklıkta, gerek öğretmen kadrosu gerek fiziki koşullarıyla son derece nitelikliydi ancak kural gereği 36 ayın altındaki çocukları almıyorlardı. RüZGaRım ise eylül ayında 30 ayını tamamlamış oluyordu...
Ben böyle bir yandan eve yakın, fiziki koşulları iyi, çağdaş, uzman kadro ile çalışan, yabancı dil eğitiminin önemsendiği, çocukta olumlu bir okul algısı oluşturup içindeyken mutlu olunacak bir okul ararken uluslararası bir eğitime katıldım. Bu eğitimde uzuuun boyu, güleryüzüyle dikkatimi çeken Şebnem Hanım'ın bir anaokulu sahibi olduğunu, hatta bu okulun bize 10 dakika uzaklıkta olduğunu ve kocaman bir bahçe içinde bağımsız bir anaokulu olduğunu öğrenince işte dedim bu bir işaret :)) o akşam eve gelir gelmez okulu araştırmaya başladım. Olumsuz hiçbir şey duymadığım bu okul hakkında çokça olumlu görüş alınca bir heyecan kapladı içimi. Gökhanımla internet sitelerini hatim edip her fotoğrafı ince ince inceledik. Daha sonraki günlerde koordinatör Bahar Öğretmenle randevulaştık ve Rüzo anneannesiyle yazlıkta keyifteyken biz babaannemiz ve dayımızla okulu keşfe gittik. Tam da düşündüğümüz gibi bir okul bulmanın mutluluğu ile yaptırdık kaydımızı..
Hiç okul deneyimi olmadığı için önce haftada üç gün ikişer saatten oyun grubuyla başlamasını önerdiler. Bu saatlerde anneannenin de en azından bir süre burada olmasını, çocuğun bu şekilde burada kendini güvende hissedeceğini ve zamanla öğretmeniyle olunca aileden birini aramayacağını söylediler. Bu ticari bakıştan uzak çocuk odaklı yaklaşımları beni bir kat daha mutlu etti. Sonra okulu gezdik. Tek sınıf uygulamasındansa etkinlik sınıfları olması, çocuğun yapacağı derse göre sınıfları gezme sistemi, koca bahçesi, şirin havuzu, mini hayvanat bahçesi ve bostanı karar vermemize yetti. Yaz boyu yazlığın bahçesinde kirpi kaplumbağa kovalayan Rüzo için burası okul değil bir eğlence yeri olacaktı. 17 Eylülde buluşmak üzere vedalaştık..
Derken 17 Eylül geldi.. Sabah RüZGaR'ın hadi kalk okula gidelim naralarıyla uyanınca motivasyonun dozunu abarttığımı anladım ama iş işten geçmişti :) Kahvaltımızı yaptık, üzerimizi değiştirdik, akşamdan hazırladığımız çantamızı aldık ve çıktık. Muzo Dedemiz ve anneannemiz kapıda bizi bekliyordu. Kısacık bir araba yolculuğundan sonra okula vardık. Kapıda "Merhaba Rüzgar, hoş geldin.. Seni bekliyorduk." karşılamasıyla içeri girdik. Etraftaki rengarenk materyaller, bizimle aynı anda derse girmeye hazırlanan diğer çocuklar, öğretmenlerin neşeli tavırları RüZGaRı büyülemeye yetti. Hadi gel bakalım, oyuncakların yanına gidelim, diyen öğretmenin elini tuttu ve içeri girdi.. Sonra bizi diğer velilerin de beklediği verandaya aldılar. Bir yandan sohbet ederken bir yandan da içeride oyun oynayan miniklerimizi izledik..

Suluboya ve fırça ile tanışan RüZGaRın temkinli, dikkatli triplerine güldük.. Bahçe etkinliği sonunda bize toplanan mini domateslerden tattık.. Ders sonunda dedemiz ve anneannemizle birlikte gözümüz kala kala ayrıldık okuldan:)

İnsanın çocuğuyla gurur duyması, onlarca çocuk içinden onu gönül gözüyle seçmesi nasıl bir duygu anlatamıyorum.. Sözcük dağarcığı her geçen gün genişleyen, sizinle sohbet eden, kendince espri yapıp üstüne abartılı mimiklerle gülen, beğenileri, zevkleri, damak tadı, hoşlanmadıkları, sevdikleri, sevmedikleri olan küçük bir adamla onun için canınızı vermeye hazır bir şekilde öpmelere koklamalara doyamadan yaşamak nasıl bir duygu anlatamıyorum.. Yüreğinize bu sevgi bir kez düştüğü zaman diğer tüm çocuklara artık bambaşka bir gözle bakmak, çocuğunuza her dokunduğunuzda anne olmak isteyen arkadaşlarınız için bunu binlerce kez en içten dilemek nasıl bir duygu anlatamıyorum..
Büyütürken büyümek, filiz vermek, çiçek açmak, kök salmak nasıl bir duygu.... anlatamıyorum..


6 yorum:

Adsız dedi ki...

Berfucuğum,
Demek Rüzgarımız okullu oldu artık :)
Kendisini tebrik ediyor kocamaaan öpüyorum. Seni de öpmek sarılmak kutlamak lazım tabi o da yarın artık...:)

Gamze C.

pelin dedi ki...

Canım Berfu ablam Rüzoş'un okula başlamasına çok sevindik,gözümüzün önünde büyüyüp okula başladığına inanamıyorum.Annem tabi ki gözleri dolarak okudu.(çok duygulandı kendileri)Rüzgar'ımızı kocaman öpüyoruz ve 2012-2013 eğitim-öğretim yılınızın sağlıkla, mutlulukla ve sevgiyle dolu geçmesini diliyoruz :))))

Ayrıca Ergül teyzeme hoşgeldin dileklerimi iletiyorum

kalemperest dedi ki...

Gamzecim,
Teşekkür ederim çok. Darısı başına arkadaşım :))

kalemperest dedi ki...

Pelin,
Senin de okullu olduğun günler dün gibi daha.. Annenle bana bol duygulanmalı güzel günler dilerim.. Tüm güzellikler hepiniz için olsun kuzucuklarımız ;)

Meyra dedi ki...

minik yakışıklının dilerim tüm eğitim hayatına verdiği bu startı başarıyla başlar ve sonuçlanır..
Sanada bolca gurur duymak kalır:)

Ozge Kopuz dedi ki...

Selam
blogunuz çok güzelmiş hemen bu siteye katıl kısmını tıkladım bile. izlemedeyim:)
sizi de benimkine beklerim.
komirra.blogspot.com
Sevgiler