28 Ocak 2015 Çarşamba

MİNTA... / Solmaz Kamuran

Ah okumak.. eğer bu alışkanlıktan öteye çok büyük bir keyifse "okuyamadığın" her gün bir gönül yorgunluğu..
İşte ben, çocuk da yaparım kariyer de akımından iki çocuklu ve yoğun çalışan Berfu olarak son beş yıldır hep bu gönül yorgunluğunu taşıyorum. Elimde hep bir kitap var tabi ama bir kitabı bitirmem aylar alınca kendimi bir zamanlar seke seke çıktığı merdivenleri nefes nefese çıkmaya çalışan yaşlı bir teyze gibi hissediyorum.
Bu yüzden okuyabildiğim her an ve bu anların harcandığı her kitap çok değerli.
İşte bugün size anlatacağım kitap büyük bir keyifle, bitmesin diye sayfalarını yavaş yavaş çevirerek ancak inadına inanılmaz bir hızla okuyup bitirdiğim son kitap: M İ N T A...
Yazın sırtımı Kaz Dağları'na vermişken sipariş verdiğim 4 kitaptan biri olarak hayatıma giren Solmaz Kamuran'ın bu güzel kitabına anca İstanbul'a dönünce başlayabildim. Bir arkadaş önerisiydi. Bir kadın adı sanmıştım önce meğer Caretta yavrularına yerlilerin verdiği admış "Minta"
Egemen güçler tarafından birbirinden ayrılan iki yerli kardeşin kopup giden hayatları... onların çocukları, torunları, torunlarının çocukları.. büyülü ve sade bir dil.. gözünüzde canlandırarak okuyacağınız anlar... basit ama çok derin bir son..
Okursanız siz de benim gibi sık sık kitabın arkasındaki soy ağacına bakacak mısınız, meraktayım..

Keyifli okumalar
Sevgiler...

Hiç yorum yok: