19 Şubat 2018 Pazartesi

Kuşlar Yasına Gider... Hasan Ali TOPTAŞ / Çizgili Pijamalı Çocuk... John Boyne

Yaşamaktan yazmaya fırsat bulamadığım günlerden geçtim yine iki keyifli kitap ile buradayım...
Öneri kitapları çok sevdiğimi herkes bilir ancak bu sefer ilginç bir şey oldu. Yüz yüze tanımadığım Piraye adlı bir dosttan (gerçek adı mı kullanıcı adı mı bilmiyorum) bir mesaj aldım bir gün.
..... Merhaba blog yazılarınızı okuma fırsatı buldum. Babanız için kaleme aldıklarınız çok güzel, çok içtenlikle yazılmış. Eğer okumadıysanız size naçizane bir kitap önerim olacak, Hasan Ali Toptaş-Kuşlar Yasına Gider. Bu kitap bir baba-oğul ilişkisini, oğlun babaya olan bağlılığını anlatıyor. Biraz buruk bir hikaye yalnız, beni çok etkilemişti. Hasan Ali Toptaş, yerel Anadolu dilini çok güzel ve akıcı kullanmış. Bitirdikten sonra babama önerdim, o da kitabı elinden düşüremedi 🙂 eğer okumadıysanız tavsiye ederim. Selamlar, sevgiler...” 


Güzel isimli Piraye’nin mesajı ve önerisi beni hem çok mutlu etti hem de heyecanlandırdı. Kitabı bir sonraki siparişte istedim. Adı çok dokunaklıydı zaten bu ilgimi daha da arttırıyordu. Çok akıcı bir dille de yazıldığından birkaç günde bitirdim. Hikaye ilk başta çok durağan belki tek düze gelebilir ancak tıpkı bir çayın demlenmesi gibi okurken değil de bittikten sonra etkisini gösteriyor sanki. Çok akıcı ve keyifli bir kalemden çıkmış huzursuz bir hikaye...


Diğer kitabım ise iki şahane özelliğe sahip: arkadaş hediyesi ve bir çocuk kitabı...
İnsanoğlunun zulmünü, kötülüklerinin “nedensizliğini” çocuk aklı ve kalbi üzerinden anlatan, kötülere bedelini kitabın sonunda ödeten hüzünlü bir roman. 
Büyüklere yazılmış bir çocuk romanı: Çizgili Pijamalı ÇocukÇocuklarla ilgili kötülüklerin canımızı yakmanın ötesine geçtiği son günlerde canilerin de bir zamanlar çocuk olduğunu ve caniyi yaratan sebeplerin üzerinde düşünecek büyük beyinlere ihtiyacımızı hatırlatarak hepimize bol okumalı bir hafta dilerim...

Hiç yorum yok: